Witamina C dla koni

9
3769

Witaminy to składniki, których organizm konia potrzebuje w niewielkich ilościach. Jednak nawet ich minimalny niedobór może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Dziś przybliżamy witaminę C: jak działa w organizmie konia, kiedy występuje wzmożone zapotrzebowanie na nią, jakie formy mogą mieć suplementy z zawartością witaminy C oraz jak ją dawkować.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój koń może potrzebować dodatkowej dawki witaminy C i masz pytania dotyczące jej stosowanie, to trafiłaś/trafiłeś we właściwe miejsce! Tutaj dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat suplementacji koni witaminą C.

Witamina C dla konia
Witamina C dla konia

Znaczenie witaminy C dla organizmu konia

Podobnie jak w przypadku organizmu człowieka, witamina C odgrywa w organizmie konia ogromną rolę. Wykazuje działanie przeciwutleniające, chroniąc komórki przed uszkodzeniami, jakie wywołują wolne rodniki. Ma wpływ na prawidłowe działanie układu odpornościowego koni. Chroni płuca przed działaniem drobnoustrojów atakujących układ oddechowy i bierze udział w syntezie karnityny i kolagenu.

Witamina C sprzyja gojeniu się złamań i ran, a także hamuje powstawanie krwotoków. Bierze udział w powstawaniu tkanek: chrzęstnej, łącznej i kostnej. Odpowiada za syntezę przeciwciał i transport żelaza w organizmie konia.

To jeszcze nie wszystko.

Witamina C pełni także funkcje pomocnicze w wielu procesach zachodzących w organizmie konia, między innymi w metabolizmie cholesterolu, w przemianach biologicznych mózgu, procesach detoksykacji i w zwalczaniu zakażeń.

Kiedy występuje wzmożone zapotrzebowanie witaminy C u koni?

Organizm konia zwykle syntetyzuje witaminę C w takiej ilości, jaka jest mu potrzebna. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których zapotrzebowanie na witaminę C znacznie wzrasta.

Kiedy ma to miejsce?

 1. Podczas wzmożonego wysiłku,
 2. W rekonwalescencji po przebytych chorobach lub kontuzjach,
 3. W osłabieniu,
 4. W alergii,
 5. U starszych koni,
 6. W sytuacjach stresogennych, takich jak zawody, zmiana stajni lub transport,
 7. W okresie braku dostępu do pastwiska, a co za tym idzie – zielonki,
 8. W chorobach układu oddechowego,
 9. W chorobach zakaźnych i pasożytniczych,
 10. U klaczy w ciąży i w okresie laktacji,
 11. Podczas biegunki i zatrucia,
 12. W okresie gojenia się ran i złamań.

Objawy niedoboru witaminy C u koni

Niedobór witaminy C może stać się przyczyną wielu objawów chorobowych u koni. Do najczęściej występujących należą jednak zaburzenia w przemianie materii, krwawe wylewy do tkanki podskórnej i stawów, zwiększona łamliwość naczyń krwionośnych, a także zmiany zwyrodnieniowe mięśni.

Naturalne źródła witaminy C dla koni

Konie pozyskują naturalną witaminę C z zielonki. Warto wiedzieć, że najwięcej tej witaminy zawierają takie rośliny jak dzika róża i rokitnik.

Dawkowanie witaminy C u koni

Zapotrzebowanie organizmu konia na witaminę C zależy od jego rasy, wieku, masy, rodzaju przyjmowanego pożywienia i intensywności wykonywanej pracy. Uznaje się, że przy monodiecie na zbożach i przy paszach treściwych dzienna dawka witaminy C dla konia powinna wynosić 50-60 g na kilogram paszy treściwej. Przy paszy objętościowej z niewielką domieszką pasz treściwych powinna ona wynosić 25 g na 100 kg masy ciała konia, a w przypadku źrebnych klaczy, ogierów kryjących i źrebaków powinna ona wynosić 50 g na 100 kg masy ciała. Zanim zaczniemy podawać koniowi witaminę C, trzeba sprawdzić ulotkę załączoną do preparatu, gdyż producenci podają dokładne wytyczne co do jego dawkowania.

Jak podawać koniowi witaminę C?

Przed rozpoczęciem suplementacji warto pamiętać o tym, że sporadyczne podawanie witaminy C nie przyniesie spodziewanych skutków. Ważna jest tu systematyczność. Podawanie koniowi witaminy C z kolagenem potęguje działanie obu składników i wspomaga ich syntezę.

Postaci witaminy C dla koni

Witamina C w formie suplementu diety to kwas askorbinowy. Występuje on w postaci nieotoczkowanej w proszku oraz otoczkowanej w proszku. Otoczkę w tym drugim przypadku stanowi etyloceluloza, która nie jest trawiona w żołądku, a witamina jest uwalniana w organizmie przez dyfuzję z otoczki. Dzięki temu można koniowi podawać wielokrotnie większe dawki witaminy C niż w przypadku proszku, nie powodując przy tym zaburzeń trawienia.

Witamina C dla koni
Witamina C dla koni

Witamina C dla koni w mieszankach

Witamina C to składnik wielu preparatów zawierających także minerały i inne witaminy. Mogą one mieć postać proszku, granulatu, musli lub kostek (które świetnie sprawdzają się jako nagroda dla konia). Mieszanki witaminowo-mineralne mogą dodatkowo zawierać na przykład takie składniki jak biotyna, wapń, kwas foliowy, kwas nikotynowy czy białko.

Jakie produkty zawierają preparaty witaminowe dla koni?

Co wchodzi w skład takich mieszanek witaminowo-mineralnych? Lista produktów jest bardzo długa, dlatego ograniczymy się do tych, które znaleźć można tu najczęściej:

 • Algi morskie,
 • Zioła (mięta, kolendra, lubczyk),
 • Nasiona,
 • Drożdże piwne,
 • Oleje tłoczone na zimno (lniany, słonecznikowy)
 • Otręby pszenne,
 • Sól himalajska,
 • Marchew,
 • Płatki jęczmienne i owsiane,
 • Wytłoki z jabłek,
 • Kiełki kukurydzy,
 • Wysłodki buraczane,
 • Miód,
 • Czosnek,
 • Ekstrakt z pestek winogron,
 • Banany.

Gdzie kupić witaminę C dla koni?

Producenci witaminy C dla koni

Wśród producentów mających w swojej ofercie witaminę C dla koni lub też mieszanki zawierające w składzie tę witaminę, warto wymienić takie marki jak St.Hippolyt, Medvetico, Black Horse, Equistro czy Agrobs.

Ile kosztuje witamina C dla koni?

Cena witaminy C dla koni

Witaminę C dla koni można kupić w cenie od około 10 złotych za kilogram proszku do nawet 200 złotych za taką samą ilość. Cena zależy tu od producenta, ale także od zawartości innych składników i od wagi produktu. Większe opakowania witaminy C zwykle są w korzystniejszych cenach.

Jeśli interesują Cię właściwości, dawkowanie oraz działanie witaminy C zapraszamy do serwisu vitc.pl gdzie dowiesz się także gdzie jest najwięcej naturalnej witaminy C.

Witamina C dla koni – opinie

Nie ma lepszej pomocy w zakupie odpowiednich suplementów dla konia, niż rekomendacja innych osób. Jeśli więc masz doświadczenia związane ze stosowaniem którychkolwiek suplementów diety zawierających witaminę C, to zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach. Tutaj wszystkie opinie są na wagę złota. Być może to właśnie Twoje wskazówki, uwagi lub porady pozwolą komuś na wybranie odpowiedniej witaminy C dla konia.

9 OPINIE

Zostaw swoją opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here