Trawa dla koni to niezwykle ważny element diety naszych zwierzaków, którego musimy mu na bieżąco dostarczać. Odpowiednie żywienie konia to sprawa dość trudna, o którą najlepiej pytać swojego weterynarza, jednak warto pamiętać, że stosując się do określonych zasad, zapewnimy swojemu pupilowi zdrowie i brak objawów ze strony układu pokarmowego.
Jeśli jesteście ciekawi, jaka trawa dla koni jest najlepsza, jakie rodzaje wyróżniamy i na co zwrócić uwagę, zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Trawa dla koni a żywienie zwierzęcia
Jak już mówiliśmy, kwestia żywienia koni jest niezwykle rozbudowana i odpowiednie podejście do niej wymaga od nas sporo wiedzy na temat układu pokarmowego zwierzęcia oraz jego funkcjonowania. Zwierzę potrzebuje paszy treściwych, które szybko dostarczą mu energii, ale także paszy objętościowych, które pozwalają zachować prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Ze względu na niewielki żołądek konie powinny jeść niedużo, ale często, więc najlepiej zapewnić im stały dostęp do pożywienia.

Jeśli chodzi o trawę dla koni, do podstawowej paszy objętościowej, którą należy zapewnić zwierzęciu, należy siano – najbardziej pożądanym rodzajem jest to łąkowe, które zapewnia wszystkie potrzebne składniki z różnych roślin. Bardzo ważne są także pasze objętościowe soczyste; jeśli chodzi o trawę dla koni, zaliczamy do nich pastwisko, zielonki i sianokiszonki.
Zobacz też: witamina C dla koni
Jaką trawę dla koni wybrać?
Jaka trawa dla koni będzie najlepsza? Wszystko zależy od stanu zdrowia naszego zwierzęcia, stopnia jego odżywienia, a także pracy, jaką wykonuje.
- Siano łąkowe – składa się głównie z trawy dla koni, ale także roślin motylkowatych oraz ziół. Zapewnia zwierzęciu białko, jak również sole mineralne i witaminy konieczne do prawidłowego funkcjonowania. Świetnie sprawdzi się, jeśli nie mamy możliwości założyć pastwiska, zwłaszcza dla koni niepracujących.
- Pastwisko – optymalny sposób żywienia każdego konia, zwłaszcza, gdy zwierzę ma do niego stały dostęp i może poskubywać trawę dla koni, gdy tylko uzna to za stosowne. Dodatkowo, zapewniamy mu tym odpowiednią dawkę słońca oraz ruchu.
- Zielonki – powstają z roślin motylkowatych i traw zbóż. Ich głównym zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka oraz soli mineralnych, ale dieta koni nie może się na nich całkowicie opierać.
- Sianokiszonki – cenione ze względu na dużą zawartość białka, ale także świetne dla koni dotkniętych alergią.
Jak widzicie, najlepsza trawa dla koni to ta pochodząca z pastwiska. Jeśli tylko mamy odpowiednie miejsce i środki, warto je założyć. Jak? Tego dowiecie się z dalszej części poradnika.
Jeśli macie wątpliwości, czy warto założyć pastwisko z trawą dla koni, wystarczy obejrzeć poniższe nagranie, które doskonale pokazuje ich radość z takiego prezentu.
Jak przygotować miejsce na wysiew trawy dla koni?
Aby założyć pastwisko, musimy odpowiednio przygotować pod nie miejsce. Najlepiej, by wybieg miał kształt kwadratu lub prostokąta, by można go było wygodnie i skutecznie kosić. Musi być odpowiednio ogrodzony, aby zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo. Oprócz tego, obszar powinien posiadać elementy gwarantujące cień w upalne dni, przepuszczalną glebę i równy teren. Oprócz tego, warto z niego usunąć wszystkie elementy, które mogłyby zagrozić urazem u koni.
Może Cię zainteresować: nauszniki dla konia / wymiary, materiały / po co są nauszniki dla konia?
Jaka trawa dla koni jest najlepsza?
Jeśli marzy nam się założenie pastwiska i odpowiednio przygotowaliśmy teren, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniej mieszanki trawy dla koni, by zapewnić zwierzętom zdrowie i dobrą kondycję.

Na rynku jest dostępne bardzo dużo gatunków pastewnych, które kuszą obietnicami producentów i często niską ceną. Musimy jednak pamiętać, że wiele z nich nadaje się dla bydła, jednak ma za dużo białka i jest zbyt kaloryczna. Trawa dla koni nie powinna zawierać tyle życicy białej, lecz bazować na gatunkach posiadających silny system korzeni. Dzięki temu nie są wyrywane z ziemi i koń nie zjada tyle piasku oraz gleby, co mogłoby prowadzić u niego do kolki.
Najlepsza trawa dla koni posiada niski węzeł krzewienia, jest wysoka, wyrośnięta, posiada długie źdźbła i dużą zawartość włókna, a niską kaloryczność. Nie może rosnąć na glebie słabej jakości, gdyż to mogłoby spowodować niedobór składników mineralnych.
Kiedy siać trawę dla koni?
Wysiew dobrej trawy dla koni powinien się odbywać według zaleceń producenta. Najczęściej jest to albo wczesna jesień, albo wiosna, gdy temperatura gleby sięga około 8 stopni i zbliżają się opady deszczu, które zapewnią odpowiednie nawodnienie. Później, jeśli pastwisko straci na jakości, możemy zrobić dosiew.
Zobacz również: ogłowie bezwędzidłowe / jakie wybrać: sznurkowe, hackamore czy side pull?
Kiedy trawa dla koni jest odpowiednia?
Po czym poznać, że zasiana trawa dla koni jest już dla nich odpowiednia? Musi ona osiągnąć wysokość około 15 centymetrów, być odpowiednio zwarta i gęsta. Z reguły możemy wypuścić konia na założone przez siebie pastwisko około maja, chociaż wszystko zależy od pogody i warunków panujących w danym roku.
Jak pielęgnować trawę dla koni?
Nawet najlepsza trawa dla koni wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest oczywiście właściwa gleba, jednak by utrzymać ją w dobrej kondycji, musimy regularnie usuwać odchody naszych zwierząt, by jej nie niszczyły. Wskazane jest również właściwe nawożenie i wapnowanie. Po wypasie warto je skosić lub wypuścić na nie owce lub bydło, które pozbędą się niedojadów. Podczas suszy zadbajmy także o odpowiednie nawodnienie.
Przy odrobinie dobrej woli trawa dla koni na założonym przez nas pastwisku będzie wspierać prawidłowe żywienie zwierzęcia i wzrastać prawidłowo, bez powstawania miejsc niezadarnionych. Z początku przepasanie powinno być jednak ostrożne, gdyż gleba jest jeszcze luźna.
Gdzie kupić trawę dla koni?
Dobrą trawę dla koni kupimy w specjalistycznych sklepach, wielkopowierzchniowych marketach ogrodniczych i bezpośrednio u producentów. Należą do nich na przykład Barenbrug, Country, Eggersman, Rollmarket, Pietrzak i inni.

Cena trawy dla koni
Trawa dla konia na pastwisko nie musi być droga. Dobre, tanie mieszanki kupimy już za około 70 zł za 5 kg, natomiast najdroższe warianty mogą nas kosztować nawet 400 zł za 5 kg.
Sprawdź też: czapsy jeździeckie na konia
Trawa dla koni – opinie
Czy wiedzieliście, że dieta tych zwierząt powinna w co najmniej 60% bazować na trawie? Jak Wy dostarczacie ten składnik swoim pupilom? Czekamy na Wasze opinie o trawie dla koni.
Trawa dla koni / Ranking najlepszych
Jeśli poszukujecie właśnie idealnych mieszanek na założenie pastwiska dla tych wyjątkowych, kochających zwierząt – bardzo dobrze trafiliście. Przedstawiamy Wam ranking najlepszych traw dla koni.