Ogłowie, obok siodła do jazdy konnej, to najważniejszy element końskiego rzędu. To dzięki nim jesteśmy w stanie prawidłowo powodować koniem. Dlatego też odpowiednio dobrany sprzęt to podstawa, a jednocześnie… nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, że do wyboru mamy wiele rodzajów siodeł i ogłowi, a ponadto każdy producent proponuje swoje ulepszenia i inne detale. W niniejszym artykule przedstawiamy jedno z rodzajów ogłowi: ogłowie bezwędzidłowe. Czym jest? Kiedy się je stosuje? Jakie rodzaje ogłowi bezwędzidłowych można znaleźć w sklepach? Na te, a także na wiele innych pytań udzielamy odpowiedzi!
Zaczynamy od podstaw.

Czym jest ogłowie?
Ogłowie nazywane jest także tranzelką, uzdą lub uździenicą. Stanowi podstawowy element rzędu końskiego. W jego skład wchodzą skórzane paski, które zakłada się na głowę konia. Dzięki niemu jeździec może panować nad zwierzęciem – poprzez ogłowie przekazuje polecenia.
![]() | Najlepsze ogłowia bezwędzidłowe dla konia | Porównaj ceny |
Jakie są rodzaje ogłowi?
Wśród ogłowi wyróżniamy kilka modeli: klasyczne, munsztukowe i bezwędzidłowe. Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu ogłowia bezwędzidłowego, przedstawmy pokrótce dwa pozostałe ogłowia, by móc porównać ich budowę i działanie.
Ogłowie klasyczne
Ogłowie klasyczne jest najbardziej popularne i najczęściej stosowane. W jego skład wchodzą następujące elementy:
- Nagłówek,
- Pasek policzkowy,
- Naczółek,
- Podgardle,
- Podbródek nachrapnika,
- Kółeczko nachrapnika,
- Pasek nosowy nachrapnika,
- Wodze,
- Wędzidło oraz
- Stoper do wytoka.
Wędzidło pozwala na większą kontrolę nad koniem i precyzyjne wydawanie poleceń. Działa na język, podniebienie, bezzębną krawędź żuchwy i kąty pyska konia. Klasyczne ogłowie wędzidłowe poleca się do stosowania dla koni na różnym stopniu zaawansowania, nie mających problemów z uzębieniem, szczęką i żuchwą.

Ogłowie munsztukowe
W skład ogłowia munsztukowego wchodzą następujące elementy:
- Nachrapnik polski,
- Policzek wędzidłowy,
- Wodza munsztukowa,
- Wodza wędzidłowa,
- Munsztuk,
- Łańcuszek.
Używa się je głównie w dyscyplinie ujeżdżenia, przez doświadczonych jeźdźców, ponieważ wymaga ono umiejętności posługiwania się jednocześnie dwiema parami wodzy, pewnego dosiadu i stabilnej ręki.
Możemy teraz przejść do naszego głównego tematu.
Czym jest i kiedy się stosuje ogłowie bezwędzidłowe?
Ogłowie bezwędzidłowe, jak sugeruje sama nazwa, nie ma wędzidła. Jest ono przeznaczone dla koni, które mają problemy z uzębieniem lub też z uszkodzeniem żuchwy albo szczęki – takie zwierzęta nie mogą przyjąć wędzidła. Ogłowie to poleca się także do stosowania u wierzchowców zaszarpanych, twardych w pysku lub też u tych, które nie akceptują kiełznania. Ogłowie bezwędzidłowe uważa się za podstawowy element Naturalnego Jeździectwa.
Rodzaje ogłowi bezwędzidłowych
W specjalistycznych sklepach jeździeckich znajdziemy różne rodzaje ogłowi bezwędzidłowych. Zobaczmy, czym się charakteryzują, jakie są między nimi różnice i kiedy zalecane jest ich stosowanie.
Ogłowie bezwędzidłowe scawbrig
Ogłowie bezwędzidłowe scawbrig nazywane jest inaczej Białą Wodzą. Wodza przewleczona jest tu przez kółka nachrapnika hanowerskiego, dzięki czemu wywiera nacisk na kość nosową i podbródek.
Ogłowie bezwędzidłowe bosal
Ogłowie bezwędzidłowe bosal to sztywny, owalny pierścień pozostający na głowie konia. Pod żuchwą przypina się tu obciążającą go linkę, przez co część nosowa podnosi się wyżej. Takie ogłowie będzie bezpieczne w użyciu tylko w przypadku doświadczonego jeźdźca.
Ogłowie bezwędzidłowe hackamore
Ogłowie bezwędzidłowe hackamore oddziałuje na grzbiet nosa konia, potylicę i podbródek. Ma za zadanie ochronę końskiego pyska. Stosuje się je w jeździe westernowej i w skokach przez przeszkody. Podobnie jak w przypadku ogłowia bosal, powinno być używane przez doświadczonego jeźdźca. W przeciwnym wypadku może koniowi wyrządzić dużą krzywdę.
Wyróżniamy dwa rodzaje ogłowia hackamore:
- Hackamore dźwigniowe (o ostrym działaniu) oraz
- Hackamore krzyżowe (o łagodniejszym działaniu).
W ogłowiu bezwędzidłowym hackamore zamiast wędzidła mamy metalowe, krótkie lub długie, czanki po bokach pyska. Od góry i od dołu przyczepione są one paskami. Im dłuższe paski, tym mocniejsze będzie działanie ogłowia.
Ogłowie bezwędzidłowe dr Cooka
Ten rodzaj ogłowia zasługuje na szczególną uwagę. Został on opracowany przez lekarza weterynarii, który często spotykał się z problemami zdrowotnymi koni wywołanymi działaniem wędzidła. Ogłowie bezwędzidłowe dr Cooka obejmuje głowę konia i wywołuje lekkie popchnięcie rozłożone równomiernie na nos, boki głowy i potylicę zwierzęcia. Pozwala to na uniknięcie punktowego, mocnego nacisku na małą powierzchnię, na który koń najczęściej odpowiada szarpaniem, napieraniem czy wieszaniem się.
Dla jakich koni przeznaczone jest takie ogłowie?
- Dla tych, które nauczyły się wieszać na wędzidle i je zagryzać,
- Dla tych, które boją się kełzna po złych doświadczeniach,
- Dla koni ponoszących, po wyścigach,
- Dla koni używanych do nauki jazdy,
- Dla koni wykorzystywanych do rekreacji.
Rozmiary ogłowi
Ogłowia – zarówno wędzidłowe, jak i bezwędzidłowe – dostępne są w czterech podstawowych rozmiarach (choć niekiedy są wyjątki – patrz ogłowia bezwędzidłowe dr Cooka, gdzie mamy dwa rozmiary: M – medium i L – large).
- Extra full – pasują na niektóre duże konie niemieckie, a także na konie zimnokrwiste.
- Full – pasują na wszystkie konie dużych ras.
- Cob – pasują na koniki polskie, hucuły, większe kuce, mniejsze konie małopolskie, konie czystej krwi arabskiej, halfingery.
- Pony – pasują na kuce.

Dopasowanie ogłowia bezwędzidłowego
Dopasowując ogłowie bezwędzidłowe do konia trzeba pamiętać o tym, by nachrapnik ogłowia był zapięty na tyle ciasno, by przy pociągnięciu za wodze nie przesuwał się do góry. Umieszczamy go około 4 cm powyżej kąta warg. Jeżeli założy się go niżej, koń będzie miał trudność w oddychaniu, natomaist jeśli wyżej – będziemy mieli mniejszą efektywnosć działania.
Zalety ogłowia bezwędzidłowego
Zalety stosowania ogłowia bezwędzidłowego można zobaczyć gołym okiem. Koń chętniej odpowiada na nasze polecenia i jest spokojniejszy. Nie ma obaw, że zostanie zaszarpany.
Producenci i ceny ogłowi bezwędzidłowych
Wśród producentów ogłowi bezwędzidłowych można wymienić takie marki jak DAW-MAG, Horze, Kavalkade, Busse czy Waldhausen. Cena takiego ogłowia waha się w granicach od 150 do 550 złotych.
Opinie o ogłowiu bezwędzidłowym
Czekamy na Wasze opinie oraz recenzje związane właśnie z ogłowiem bezwędzidłowym. Każde opinie będą dla nas pomocne!
Na koniec rzut oka jeszcze na ten krótki film omawiający rodzaje ogłowi bęzwędzidłowych:
Ⅿy programmer is tryong to persuade me to move to .net from ᏢHP.
I have alwaуѕ dislіkeɗ the idеa because of the expenses.
But he’ѕ tryiong none the less. I’ve been ᥙsing WordPress on a number of websites
for about a year and am worried abоut switching to another platform.
I hаve heard eⲭcellent tһings about blogengine.net.
Is tһere a way I cаn transfer all myy wordprеss content into it?
Any help would Ьe really apρгeciateԀ! https://zipzip.id/
My programmer is trying to peгsuаde me to move to .net from PHP.
I have alwаys disliked the idea ƅecause of the expenses.
But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPreas on a
number of websites for about a year and am worried about switching to another platform.
I have heard excellnt thіngѕ about blogengine.net.
Is tһere a waʏ I can transfer all myy worԀpress content into it?
Any help would be really appreciated! https://zipzip.id/