Ogłowie anatomiczne dla konia

0
5815

Lata doświadczeń, obserwacji koni, spostrzeżenia trenerów i zawodników skutkują coraz to powstawaniem coraz to nowszych, lepszych akcesoriów jeździeckich. Takich, w których bierze się pod uwagę nie tylko komfort jeźdźca i skuteczność w oddziaływaniu, ale także budowę anatomiczną konia i jego komfort.

Nie inaczej ma się sprawa z ogłowiem.

Wcześniej jedynym dostępnym ogłowiem było ogłowie klasyczne, z nachrapnikiem szwedzkim. Obecnie wybór ogłowi jest znacznie większy (o czym jeszcze za chwilę), a wśród dostępnych modeli na szczególną uwagę zasługuje ogłowie anatomiczne.

Zacznijmy jednak od kilku słów podstawowych wyjaśnień.

Ogłowie anatomiczne
Jakie Ogłowie anatomiczne wybrać i kupić? Przeczytaj opinie jeźdźców i porównaj aktualne ceny w sklepach jeździeckich.

Czym jest ogłowie?

Ogłowie, zwane też uzdą lub tranzelką, to podstawowa część rzędu jeździeckiego (uprzęży). To uprząż rzemienna, którą zakłada się na głowę konia. Zawiera ona dodatkowo wędzidło wkładane do pyska, choć wyjątkiem są tu ogłowia bezwędzidłowe, takie jak bosal czy hackamore.

Do czego służy ogłowie?

Jego głównym zadaniem jest utrzymanie we właściwym miejscu w pysku konia kiełzna lub też – w przypadku ogłowi bezwędzidłowych – paska naciskającego na nos.

QHP Ogłowie anatomiczne dla konia Selene FULL, czarnyNajlepsze ogłowia anatomiczne dla koniaPorównaj ceny

Z czego składa się ogłowie?

Na ogłowie składa się wiele elementów, wśród których wyróżniamy:

  1. Wędzidło – metalowe, plastikowe lub gumowe. Wędzidła dzielimy ze względu na ich budowę i siłę działania na: proste, łamane prosto (i tu mamy dwie części) oraz łamane podwójnie (trzy części);
  2. Paski policzkowe, służące do podtrzymywania wędzidła po bokach głowy konia;
  3. Naczółek (pasek na czole konia),
  4. Potylica (nagłówek) – pasek znajdujący się za uszami konia;
  5. Podgardle;
  6. Nachrapnik (z pewnymi wyjątkami);
  7. Wodze.

Rodzaje ogłowi

Jak powiedzieliśmy na początku, obecnie mamy duży wybór wśród ogłowi. A oto, po jakie ogłowia może sięgnąć jeździec:
1. Ogłowia irlandzkie, zawierające dwa nachrapniki. Mają stosunkowo wąski pasek krzyżowy. Ograniczają możliwość otwarcia pyska przez konia.
2. Ogłowia angielskie, których nachrapniki oddziałują najlżej ze wszystkich ogłowi.
3. Ogłowia hanowerskie, których budowa w znacznym stopniu ogranicza otwarcie pyska przez konia – gdy koń próbuje otworzyć pysk, część nachrapnika naciska na jego najwrażliwszą część nosa.
4. Ogłowia meksykańskie wyróżniające się spośród innych modeli specyficzną budową. Dwa skrzyżowane ze sobą paski przebiegają na nosie konia, niwelując ucisk.
5. Ogłowia bezwędzidłowe, które – jak sama nazwa wskazuje – nie mają wędzidła. Kontakt jeździec – koń odbywa się tu poprzez kość nosową.

Tu mała uwaga.

Zdawać by się mogło, że brak wędzidła sprawi, iż oddziaływanie na konia będzie tu bardziej delikatne i… jest to prawdą. Zasada ta dotyczy jednak tylko doświadczonych jeźdźców – w rękach nowicjuszy takie ogłowia mogą przynieść odwrotny skutek.

6. Ogłowia anatomiczne, którymi bliżej zajmiemy się w następnych rozdziałach.

Zobaczmy!

Anatomiczne ogłowie dla konia
Anatomiczne ogłowie dla konia

Ogłowie anatomiczne

Ogłowie anatomiczne to rodzaj tranzelki, która powstała specjalnie z myślą o koniach, które nie tolerują ucisku w miejscach, które są dla nich szczególnie wrażliwe.

Czym wyróżnia się taka uzda?

W ogłowiu anatomicznym poszerzona została część potyliczna, a pasek podgardlany przesunięto do środka. Dzięki temu nie uciska on najbardziej unerwionych miejsc na głowie konia.

Jak to działa?

Połączenie tych dwóch rozwiązań sprawia, że ogłowie anatomiczne uważane jest za wyjątkowo komfortowe dla zwierzęcia. W ten sposób szanuje się budowę oraz biomechanikę konia, powiększa jego pole widzenia i pozwala na zachowanie swobody ruchu uszu. Ponadto, mięśnie uszu nie są uciskane, a paski naczółka i podgardla nie uciskają wrażliwych miejsc na ciele konia, takich jak gardło i szyja. Uznaje się też, że ogłowie anatomiczne pozwala na podtrzymane naturalnej chęci ruchu konia.

Ogłowie anatomiczne ujeżdżeniowe

Niektórzy producenci oferują ogłowia anatomiczne „stuningowane” dla potrzeb ujeżdżenia. Charakteryzują sie one poszerzonym nachrapnikiem wykończonym grubym i miękkim podszyciem.

Ogłowie anatomiczne munsztukowe

Wersja munsztukowa ogłowia anatomicznego zawiera pogrubiony nachrapnik z górnym wycięciem na kość jarzmową. Dzięki temu można prawidłowo założyć ogłowie. Optymalizacji ulega tu również potylica.

Jakie ogłowie anatomiczne wybrać i kupić
Jakie ogłowie anatomiczne wybrać i kupić? Wybierz najlepszy model / Zobacz gdzie je kupić?

Jakie ogłowie anatomiczne wybrać i kupić?

Sprawdźmy, u jakich producentów szukać takich tranzelek i jaka jest ich cena.

Producenci ogłowi anatomicznych

Wśród producentów akcesoriów dla konia i jeźdźca, którzy mają w swojej ofercie także ogłowia anatomiczne, można wymienić takie marki jak Stubben Freedom, Schockemöhle, Kavalkade, Waldhausen, Canter Club czy Dy’on.

Cena ogłowia anatomicznego

Cena ogłowia anatomicznego jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 400 do 1400 złotych.

Jak dopasować ogłowie anatomiczne dla konia?

Zobacz także jak prawidłowo i poprawnie założyć ogłowie anatomiczne na konia:

W komentarzach dajcie znać jakie są Wasze opinie na temat ogłowia anatomicznego dla konia.

Zostaw swoją opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here