Konie to zwierzęta wyjątkowo wrażliwe na wszelkie hałasy i nagłe i wysokie dźwięki. Fakt ten często utrudnia naukę i jazdę konną. W toku treningów konie przyzwyczajane są do tego, by pracować mimo głośnego otoczenia, jednak w niektórych sytuacjach można (a nawet trzeba) im dodatkowo pomóc, wykorzystując do tego celu nauszniki. To jednak nie jedyna ich funkcja. Jeśli chcesz wiedzieć, do jakich jeszcze celów wykorzystuje się nauszniki dla koni, jakie ich rodzaje znajdziemy w sklepie, na co zwrócić uwagę przy zakupie, a także jak zrobić nauszniki dla konia na szydełku, pozostań z nami.
Tutaj dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o nausznikach dla koni.

Uszy konia, czyli po co koniom nauszniki
Ucho konia zawiera ponad 20 małych mięśni, dzięki którym może poruszać się niezależnie od drugiego ucha i obracać nawet o 180º. Dzięki temu konie mogą wyłapywać nawet bardzo odległe i ciche dźwięki. Słuch koni jest przez to wyjątkowo wrażliwy na hałas, a zwłaszcza na wysokie i ostre dźwięki. Dlatego też zwierzęta te są bardzo płochliwe i żywo reagują na wszelkie nagłe trzaski, piski czy wybuchy. Wypracowanie spokojnej reakcji i odporności na nie wymaga wielu godzin pracy z trenerem, która najczęściej ma miejsce w przypadku koni przygotowywanych na zawody lub do celów wojska.
![]() | Nauszniki dla konia | Porównaj ceny |
Po co są nauszniki dla konia?
Poprzedni rozdział już po części wyjaśnił, dlaczego zakłada się koniom nauszniki. Jednak pełnią one znacznie więcej funkcji, niż tylko ochrona przed nagłym hałasem, który mógłby spłoszyć zwierzę. Zagłuszają one słuch konia, jednak nie powodują jego dezorientacji, dlatego jest to rozwiązanie nie tylko dla koni biorących udział w zawodach czy też koni wojskowych, ale także dla zwierząt płochliwych i takich, które znalazły się w nowym, nieznanym sobie otoczeniu.
Jakie dodatkowe funkcje mają nauszniki dla koni?
- Chronią końskie uszy przed silnym wiatrem i mrozem,
- Osłaniają przed muchami,
- Służą jako element personalizacji na zawodach (wykonane są w kolorach drużyny, mają wyhaftowane imię jeźdźca lub konia).
Jakie wybrać nauszniki dla konia?
W sklepach z artykułami jeździeckimi znajdziemy ogromny wybór nauszników.
Wybierając nauszniki dla swojego konia, warto pamiętać, że:
- Powinny one przepuszczać powietrze i zapewniać odpowiednią temperaturę,
- Ich rozmiar powinien być idealnie dopasowany do wielkości uszu konia (o rozmiarach bliżej jeszcze powiemy za chwilę),
- Powinny być wykonane z elastycznych materiałów, dzięki czemu będą dobrze przylegać do uszu konia, a co za tym idzie – nie będą się zsuwać podczas jazdy i ruszania uszami.

Nauszniki dla konia na każdą okazję
Nauszniki, jak już wspomnieliśmy, pełnią nie tylko funkcje ochronne, ale także ozdobne. Choć oczywiście nie brakuje modeli tradycyjnych, takich jak czarne nauszniki, to prócz tego znajdziemy w sklepach:
- Nauszniki dla koni z kwiatami, frędzlami, różnego rodzaju motywami i wzorami,
- Różowe nauszniki dla konia (lubiane zwłaszcza przez dziewczynki uczące się jazdy konnej), a także w każdym innym wybranym kolorze,
- Nauszniki świąteczne dla konia (w tym, uwielbiane przez dzieci – i robiące furorę szczególnie na kuligu – nauszniki renifera dla konia).
Dodajmy tu jeszcze, że nauszniki dla koni można skompletować z derką, czaprakami i kantarem.
Wymiary nauszników dla konia
Poszczególni producenci nauszników dla koni mają swoje własną rozmiarówkę. Mimo iż zwykle oznaczane są one podobnie, to ich wielkość może się różnić.
- W największym rozmiarze, xFull długość „uszu” to zwykle 20 cm, szerokość 10 cm, odstęp między uszami 14-16cm, a całkowita szerokość 35-40 cm.
- W rozmiarze Full długość „uszu” to najczęściej 18 cm, szerokość 10 cm, odstęp między uszami 14 cm, a całkowita szerokość 30-35 cm.
- W rozmiarze Cob długość „uszu” mieści się w przedziale 16-17 cm, ich szerokość to 10 cm, odstęp między uszami 12-14 cm, a całkowita szerokość to 25 cm.
- W rozmiarze Pony długość „uszu” to 14-15 cm, szerokość 10 cm, odstęp między uszami 11-13 cm, a całkowita szerokość 20 cm.
Nauszniki dla koni – materiały
Nauszniki dla koni wykonywane są z materiałów, które mają zapewnić odpowiednią elastyczność i przewiewność. W tym celu używa się poliakrylu, materiału będącego połączeniem bawełny z poliestrem, gęstej dzianiny bawełnianej, a także gumowanej pianki. Nowoczesne nauszniki mogą być wykonane ze specjalnej dzianiny przeznaczonej na lato – Air Mesh. To cienka, miękka, miła w dotyku i jednocześnie mocna siateczka 3D, która zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.
Nauszniki dla konia DIY
Wielu adeptów (adeptek) konnej jazdy kusi, by nauszniki dla konia wykonać samodzielnie. I nic dziwnego. Takie nauszniki mogą napawać dumą, a ponadto sami wybieramy zarówno kolor (najpopularniejsze nauszniki dla konia są w kolorze czerwonym, granatowym, zielonym), jak i materiał, z jakiego mają być wykonane, co daje nam pewność, że nie będą one parzyć końskich uszu, ani ich uwierać. Do wykonania takich nauszników potrzebna jest umiejętność szydełkowania i (całkiem podstawowa) umiejętność szycia.
Jeśli chcesz mieć jedyne w swoim rodzaju… najlepsze nauszniki dla konia to uszyj je sobie samemu!
Jakie materiały są potrzebne do wykonania nauszników dla konia?
Nauszniki dla konia DIY składają się najczęściej z materiałowych „uszu” i włóczkowej „czapki”. Do ich wykonania będziemy potrzebować 1 motek akrylowej włóczki (wystarczy na 4 sztuki), szydełko w rozmiarze 2 lub 2,5, kawałek naturalnego, a jednocześnie odpowiednio elastycznego materiału o wymiarach 50 x 25 cm oraz oczywiście igłę, nici i nożyczki.
Jak zrobić nauszniki dla konia krok po kroku?
W Internecie znaleźć można wiele porad, jak stworzyć własnoręcznie nauszniki dla konia i jeśli tylko ktoś wykazuje odrobinę zdolności manualnych, to z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem. Tu nie będziemy zamieszczać takich przykładów. Zostawiamy to specjalist(k)om. Dodajmy tylko, że wykonanie takich nauszników zajmuje, w zależności od doświadczenia w szydełkowaniu i szyciu, od 3 do 4 godzin.
Cena nauszników dla koni
Ceny nauszników dla koni są bardzo zróżnicowane. Najtańsze kosztują zwykle w granicach 20-30 złotych, natomiast za najdroższe zapłacimy około 150 złotych.
Producenci nauszników dla koni
Nauszniki dla koni znajdziemy w ofercie takich producentów jak na przykład Busse, Equi-Theme, Fair Play, czy York.
Dokładne ceny jak i nauszniki dla konia poszczególnych marek znajdziesz w dobrym sklepie jeździeckim tam też znajdziesz pomoc w doborze tych najlepszych.
Opinie o nausznikach dla koni
Nic tak nie pomaga w odpowiednim wyborze akcesoriów dla swojego konia, jak rady i wskazówki innych jeźdźców. Jeśli więc macie jakiekolwiek doświadczenia związane z wyborem lub stosowaniem nauszników dla koni, zapraszamy do zamieszczania swoich opinii w komentarzach.
Bardzo fajny artykuł 🙂