Kawecan dla konia: skórzany czy hiszpański?

0
5559

Kawecan to jeden z elementów wyposażenia konia wykorzystywany podczas lonżowania. Dziś przyjrzymy się mu bliżej.

Jak jest zbudowany? Jak działa? Jak poprawnie go założyć?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym artykule. Przedstawiamy też rodzaje kawecanów, ich ceny i producentów.

Zanim jednak przejdziemy do głównego tematu, warto dodać parę słów na temat samego lonżowania.

Zaczynamy!

Kawecan dla konia
Kawecan dla konia to istotny element lonżowania / Sprawdź jego ceny i przeczytaj opinie koniarzy!

Lonżowanie

Lonżowanie to element treningu, który przynosi nieocenione korzyści… o ile prowadzony jest przez osobę doświadczoną lub co najmniej pod okiem profesjonalisty.

Przede wszystkim stanowi ono urozmaicenie codziennych treningów, jednak lista jego zalet jest znacznie dłuższa.

Pozwala na odświeżenie zasad i utrwalenie hierarchii w zespole koń – jeździec oraz na budowanie (lub odbudowanie) zaufania.

Ponadto, może stanowić element zastępczy treningu w czasie, gdy jeździec jest niedysponowany. Jest niezastąpione przy rekonwalescencji konia, na przykład po kontuzji.

Lonżowanie świetnie też rozluźnia i gimnastykuje, wyrabia rytm chodów, poprawia równowagę i buduje muskulaturę konia. Dobrze sprawdza się w przypadku koni z wadami budowy.

Wyposażenie konia podczas lonżowania

Lonżowanie, jak każdy element treningu, wymaga odpowiedniego wyposażenia, zarówno konia, jak i jeźdźca. Dobieramy je ze względu na cel, stopień zaawansowania oraz budowę zwierzęcia.

Do lonżowania potrzebne są następujące akcesoria:

  1. Kawecan (o którym za chwilę szerzej) lub nachrapnik do lonżowania,
  2. Ochraniacze, owijki i kaloszki na kopyta,
  3. Ogłowie z wędzidłem,
  4. Pas do lonżowania lub siodło.

Przejdźmy teraz do głównego tematu naszego artykułu.

Do czego służy i jak jest zbudowany kawecan?

Kawecan to rodzaj uzdy, która służy do prowadzenia konia z ziemi, lonżowania, ale także do jazdy. Najczęściej wykorzystuje się go w jeździectwie klasycznym. W skład kawecanu wchodzi wzmocniony nachrapnik wyposażony w trzy pierścienie do zapięcia. Pierwszy z nich (środkowy) przeznaczony jest do lonży. Dwa pozostałe – do wodzy pomocniczych (o ile nie stosujemy ogłowia wędzidłowego). Jednym z zadań kawecanu jest stabilizowanie paska podgardlanego od spodu.

Kerbl Kawecan z materiału FULLNajlepsze kawecany dla konia skórzane i innePorównaj ceny

Ale to nie wszystko!

Kawecany
Jaki kawecan wybrać i kupić? Sprawdź jak działa i do czego służy? Skórzany czy gumowy?

Działanie kawecanu

Kawecan pozwala na uzyskanie prawidłowego wygięcia na łuku podczas lonżowania. W czasie pracy z ziemi umożliwia bardziej delikatną komunikację z koniem. To akcesorium, które wywiera nacisk na kość nosową konia – słabszy lub silniejszy, w zależności od budowy i materiału, z jakiego wykonany jest nachrapnik. Rozłożenie nacisku na nos sprawia, że nawet nagłe szarpnięcia lub naprężenia nie powodują zbytniego ucisku w pysku. Dzięki temu koń może się rozluźnić. Między innymi z tego powodu stosowanie kawecanu podczas lonżowania poleca się do pracy z młodymi końmi.

Sprawdźmy teraz…

…jak zakłada się kawecan?

Jak w przypadku wszystkich elementów wyposażenia jeździeckiego, odpowiednie założenie kawecanu to podstawa jego prawidłowego działania.

A oto mała instrukcja.

Przez pierścień znajdujący się na grzbiecie nosa przekładamy lonżę zakończoną skórzanym elementem. Dalej prowadzimy ką wokół nosa i pyska zwierzęcia, by w następnym kroku przejść poniżej zewnętrznego pierścienia wędzidłowego. Na koniec wpinamy lonżę do pierścienia wewnętrznego. Dopasowanie kawecanu jest podobne jak w przypadku nachrapnika polskiego: w dległości dwóch palców od kości jarzmowej. Pod paskiem na nosie powinny się zmieścić dwa palce.

Rodzaje kawecanów

W sklepach jeździeckich znajdziemy trzy rodzaje kawecanów: parciane, nylonowe i skórzane. Podkładki na część nosową najczęściej wykonane są z grubego neoprenu, który zapewnia nie tylko dobrą amortyzację i jest jednocześnie miękki i elastyczny, ale również dobrze przepuszcza powietrze. Kawecany wspominane są często w literaturze fachowej dotyczącej sprzętu jeździeckiego jak i akcesoriów dla konia. Jednym z takich materiałów jest „Zestaw do ćwiczeń – kawecan, lonża, bat i pas” Bielewicz J. gdzie znajdziecie całe mnóstwo ciekawych i ponadczasowych informacji.

Cena kawecanów

Cena kawecanów zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z których zostały wyprodukowane. Najtańsze są oczywiście kawecany parciane – ich ceny zaczynają się już od 50 złotych. Najdroższe będą kawecany skórzane – mogą kosztować nawet 750 złotych.

Producenci kawecanów

Kawecany znajdziemy w ofercie takich producentów akcesoriów jeździeckich jak Kerbl, Busse, Norton, Waldhausen, Horze, Sereta, Fit Pro, czy HO.

Zostaw swoją opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here