Dziś przedstawiamy jeden z elementów rzędu końskiego. Czambon – bo o nim oczywiście będzie tu mowa – można stosować zarówno do lonżowania, jak i do pracy pod siodłem. Przy czym trzeba tu wspomnieć, że wykorzystanie go w treningu wymaga doświadczenia lub też chociażby nadzoru zawodowego trenera.
Przyjrzyjmy się bliżej, jak jest zbudowany czambon, do czego służy, jakie są jego rodzaje i jak prawidłowo go założyć. Po zapoznaniu się z artykułem, odpowiedź na pytanie: jaki czambon wybrać i kupić, będzie o wiele łatwiejsza.
Zapraszamy!
Zacznijmy od podstaw.

Czym jest czambon?
Czambon to jeden z elementów rzędu końskiego, stanowiący wodze pomocnicze – obok wytoku, wypinaczy, czarnej wodzy i wodzy Kohlera.
Do czego służą wodze pomocnicze?
Wspierają kontrolę nad koniem, a także pozwalają na korygowanie jego błędów podczas treningów. Aby wodze pomocnicze mogły działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, muszą być prawidłowo zamocowane, a ponadto, stosuje się je z użyciem niewielkiej siły.
W przeciwnym razie ryzykujemy zadawanie koniowi bólu, a nawet zrobienie mu krzywdy.
Nieumiejętne wykorzystanie czambonu może też utrwalać w zwierzęciu niepożądane nawyki.
Jak zbudowany jest czambon?
Czambon to jeden z elementów rzędu końskiego, który ma stosunkowo prostą budowę. Stanowi go rzemień z dwoma metalowymi kółkami mocowany do części potylicznej ogłowia. Sznurek mocujemy do popręgu i przeplatamy przez kółka potyliczne, a koniec przytwierdzamy przy kółkach wędzidłowych.
A zatem:
Do czego służy czambon i jakie są jego rodzaje?
Czambon to wodza pomocnicza stosowana do pracy z koniem podczas lonżowania lub też podczas pracy pod siodłem. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się czambon skórzany (stały). Z kolei czambon gumowy (gogue), ze względu na sposób zapinania, nadaje się zarówno do pracy w siodle, jak i do lonżowania.
![]() | Najlepsze ogłowia dla konia: Skórzane i gumowe | Porównaj ceny |
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch rodzajów czambonów przez jedną z holenderskich firm. Stworzyła ona system służący do lonżowania, stanowiący połączenie gumy i liny.
Jak działa czambon?
Czambon oddziałuje na kąciki pyska konia oraz łagodnie naciska na potylicę w momencie, gdy zwierzę próbuje zadzierać głowę do góry. Sprawia, że praca zadu konia jest bardziej aktywna, a mięśnie grzbietu wzmacniają się.
Czambon pomaga korygować ustawienie szyi, grzbietu i zadu, a przy tym nie krępuje ruchów konia.
Zwierzę powinno się rozluźnić i przyjąć naturalną postawę z zaokrągloną szyją i lekko wysuniętym nosem. To wodza, która sprawdza się szczególnie w przypadku nerwowych i nadpobudliwych koni. Pomaga im się wyciszyć i skupić.
Przejdźmy teraz do jednej z najważniejszych spraw.
Jak prawidłowo założyć czambon?
Jak wspomnieliśmy powyżej, prawidłowe założenie czambonu jest warunkiem odpowiedniego oddziaływania tej wodzy na konia. Zakładamy go w momencie, gdy koń ma opuszczoną głowę na normalnej wysokości. Zwierzę powinno go czuć w kącikach pyska w momencie, gdy podnosi głowę ponad wymagany poziom.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie pracy z czambonem jest małe ćwiczenie, wykonywane jeszcze przed założeniem akcesorium. Poświęcamy na nie zaledwie kilka minut, a znacznie ułatwia nie tylko samo założenie czambonu, ale także dalszą pracę.
Na czym polega?
Naciskamy delikatnie palcami jednej ręki na potylicę, a drugiej – na kość nosową. Taki lekki nacisk powinien wywołać opuszczenie głowy przez konia. Jeśli tak się stanie, nagradzamy zwierzę poprzez głaskanie. Kilkukrotne powtórzenie takiego ćwiczenia sprawi, że koń będzie kojarzył je z założonym mu akcesorium i ustawiał głowę w odpowiedniej pozycji.
Jaki czambon skórzany lub gauge wybrać?
Jak to zwykle bywa w przypadku akcesoriów jeździeckich, na rynku znajdziemy wielu producentów oferujących w sprzedaży czambony. Którzy z nich są godni polecenia?
Zobaczmy!
Producenci czambonów
W sklepach jeździeckich znajdziemy szeroki wybór zarówno skórzanych, jak i gumowych czambonów. Oferują je między innymi tacy producenci akcesoriów dla koni i jeźdźców, jak Cavallo, Busse, Fair Play, Api, Horze, Excelsior, York, czy Kerbl.
Cena czambonów
Czambony gumowe są, jak łatwo się domyślić, tańsze. Ich cena waha się w granicach od 30 do 60 złotych. Z kolei najtańsze czambony skórzane można kupić w cenie 70 złotych, a najdroższe kosztują w granicach 160 złotych.
Na zakończenie zobacz jak wygląda lonżowanie konia na czambonie: