Czambon dla konia: gumowy (gogue) czy skórzany?

0
5621

Dziś przedstawiamy jeden z elementów rzędu końskiego. Czambon – bo o nim oczywiście będzie tu mowa – można stosować zarówno do lonżowania, jak i do pracy pod siodłem. Przy czym trzeba tu wspomnieć, że wykorzystanie go w treningu wymaga doświadczenia lub też chociażby nadzoru zawodowego trenera.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak jest zbudowany czambon, do czego służy, jakie są jego rodzaje i jak prawidłowo go założyć. Po zapoznaniu się z artykułem, odpowiedź na pytanie: jaki czambon wybrać i kupić, będzie o wiele łatwiejsza.

Zapraszamy!

Zacznijmy od podstaw.

Czambon dla konia
Czambon dla konia / Jaki wybrać i kupić? Który będzie najlepszy? Sprawdź czym jest gogue i wybierz dobrze!

Czym jest czambon?

Czambon to jeden z elementów rzędu końskiego, stanowiący wodze pomocnicze – obok wytoku, wypinaczy, czarnej wodzy i wodzy Kohlera.

Do czego służą wodze pomocnicze?

Wspierają kontrolę nad koniem, a także pozwalają na korygowanie jego błędów podczas treningów. Aby wodze pomocnicze mogły działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem, muszą być prawidłowo zamocowane, a ponadto, stosuje się je z użyciem niewielkiej siły.

W przeciwnym razie ryzykujemy zadawanie koniowi bólu, a nawet zrobienie mu krzywdy.

Nieumiejętne wykorzystanie czambonu może też utrwalać w zwierzęciu niepożądane nawyki.

Jak zbudowany jest czambon?

Czambon to jeden z elementów rzędu końskiego, który ma stosunkowo prostą budowę. Stanowi go rzemień z dwoma metalowymi kółkami mocowany do części potylicznej ogłowia. Sznurek mocujemy do popręgu i przeplatamy przez kółka potyliczne, a koniec przytwierdzamy przy kółkach wędzidłowych.

A zatem:

Do czego służy czambon i jakie są jego rodzaje?

Czambon to wodza pomocnicza stosowana do pracy z koniem podczas lonżowania lub też podczas pracy pod siodłem. W tym pierwszym przypadku wykorzystuje się czambon skórzany (stały). Z kolei czambon gumowy (gogue), ze względu na sposób zapinania, nadaje się zarówno do pracy w siodle, jak i do lonżowania.

Kerbl Czambon dla konia gumowyNajlepsze ogłowia dla konia: Skórzane i gumowePorównaj ceny

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch rodzajów czambonów przez jedną z holenderskich firm. Stworzyła ona system służący do lonżowania, stanowiący połączenie gumy i liny.

Jak działa czambon?

Czambon oddziałuje na kąciki pyska konia oraz łagodnie naciska na potylicę w momencie, gdy zwierzę próbuje zadzierać głowę do góry. Sprawia, że praca zadu konia jest bardziej aktywna, a mięśnie grzbietu wzmacniają się.

Czambon pomaga korygować ustawienie szyi, grzbietu i zadu, a przy tym nie krępuje ruchów konia.

Zwierzę powinno się rozluźnić i przyjąć naturalną postawę z zaokrągloną szyją i lekko wysuniętym nosem. To wodza, która sprawdza się szczególnie w przypadku nerwowych i nadpobudliwych koni. Pomaga im się wyciszyć i skupić.

Przejdźmy teraz do jednej z najważniejszych spraw.

Jak prawidłowo założyć czambon?

Jak wspomnieliśmy powyżej, prawidłowe założenie czambonu jest warunkiem odpowiedniego oddziaływania tej wodzy na konia. Zakładamy go w momencie, gdy koń ma opuszczoną głowę na normalnej wysokości. Zwierzę powinno go czuć w kącikach pyska w momencie, gdy podnosi głowę ponad wymagany poziom.

Czambon czy gogue
Czambon czy gogue / Zobacz jak prawidłowo założyć koniu czambon / Porównaj opinie i sprawdź ceny!

Dobrym sposobem na rozpoczęcie pracy z czambonem jest małe ćwiczenie, wykonywane jeszcze przed założeniem akcesorium. Poświęcamy na nie zaledwie kilka minut, a znacznie ułatwia nie tylko samo założenie czambonu, ale także dalszą pracę.

Na czym polega?

Naciskamy delikatnie palcami jednej ręki na potylicę, a drugiej – na kość nosową. Taki lekki nacisk powinien wywołać opuszczenie głowy przez konia. Jeśli tak się stanie, nagradzamy zwierzę poprzez głaskanie. Kilkukrotne powtórzenie takiego ćwiczenia sprawi, że koń będzie kojarzył je z założonym mu akcesorium i ustawiał głowę w odpowiedniej pozycji.

Jaki czambon skórzany lub gauge wybrać?

Jak to zwykle bywa w przypadku akcesoriów jeździeckich, na rynku znajdziemy wielu producentów oferujących w sprzedaży czambony. Którzy z nich są godni polecenia?

Zobaczmy!

Producenci czambonów

W sklepach jeździeckich znajdziemy szeroki wybór zarówno skórzanych, jak i gumowych czambonów. Oferują je między innymi tacy producenci akcesoriów dla koni i jeźdźców, jak Cavallo, Busse, Fair Play, Api, Horze, Excelsior, York, czy Kerbl.

Cena czambonów

Czambony gumowe są, jak łatwo się domyślić, tańsze. Ich cena waha się w granicach od 30 do 60 złotych. Z kolei najtańsze czambony skórzane można kupić w cenie 70 złotych, a najdroższe kosztują w granicach 160 złotych.

Na zakończenie zobacz jak wygląda lonżowanie konia na czambonie:

PRZEGLĄD RECENZJI
Ceny
Rodzaje
Użyteczność
Dostępnośc
Następny artykułKawecan dla konia: skórzany czy hiszpański?

Zostaw swoją opinie

Please enter your comment!
Please enter your name here